nebreč, nemá to cenu...

Karakatau

17. června 2010 v 19:08 | Kajka |  svět
Já vim že je to docela sviňárna všechno kopírovat ale já fakt nemám čas. Pochopte já se musim učit na ten debilní projekt o počasí. Já mám konkrétně předpověď počasí na o. Jáva a když se mrknete do atlasu nebo na net všude sou červený trojúhelníčky (aktivní sopky). No a když sem si hledala věci na tu prezentaci tak sem vyhrabala tohle:

Jakarta - Série mohutných explozí hory Krakatau ležící na stejnojmenném indonéském ostrově v Sundském průlivu mezi ostrovy Sumatra a Jáva je považována za jednu z největších přírodních katastrof lidstva. Výbuchy sopky, které se uskutečnily 26. a 27. srpna 1883, následně vyvolaly asi čtyřicetimetrovou vlnu tsunami, která zpustošila nejen ostrov Krakatau, ale i nedaleká pobřeží Jávy a Sumatry. Exploze Krakatau, které inspirovaly Karla Čapka při psaní románu Krakatit, zničily zároveň více jak 200 měst a vesnic a vyžádaly si 36 tisíc obětí.
Erupce Krakatau vychrlila do vzduchu asi 25 kilometrů krychlových zeminy, kamení a sopečného popela, který vystoupal až do výšky 27 kilometrů a zůstal v atmosféře několik let. Následkem toho se pak snížila průměrná roční teplota na Zemi o 1,2 stupně Celsia a k normálu se vrátila až o pět let později.
-začínající výbuch sopky
Jeden z výbuchů sopky byl podle vědců nejhlasitějším přírodním zaregistrovaným zvukem. Zvuk o síle 200 decibelů znamenal pro lidi, kteří v okamžiku výbuchu byli blíže než dvacet kilometrů, protržení plic. Exploze byla slyšitelná až 5 tisíc kilometrů daleko, byla zaregistrovaná na ostrově Mauritius či na pobřeží severozápadní Austrálie. Výbuch byl také 13 tisíc krát silnější než výbuch atomové pumy v Hirošimě v roce 1945.
Poslední explozí se sopka Krakatau roztrhala na kusy a propadla do země. Na jejím místě se o padesát let později zformoval nový vulkán nazvaný Anak Krakatau (Syn Krakatoy).

Docela masakr co?No sem ráda že žiju prakticky na druhý straně zeměkoule, roztržený plíce bych mít nechtěla. (Mimochodem někde sem nedávno četla že nehlasitější lidský zvuk má cca 4,23 decibelů, porovnejte.)

Aojky!!!
Zdroj je web čt 24
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama