nebreč, nemá to cenu...

Paralympiáda

13. března 2010 v 15:17 | Kájínek |  blbooosti a zajímavůstky
Rozhodla sem se že napíšu rovnou celej článek, protože teď když sme obědvali sme se koukali na zahájení paralympiády.
Napadlo mě čí to byl vlastně (chytrej) nápad, koho napadlo že postižení sou přece taky lidi a zařadit je do nějakých aktivit.Kdo to teda byl?

Začnu tímhle-letos vacouver hostí desáte zimní paralympijské hry které se konají v Kanadě.
Paralympijské hry se dělí stejně jako ty olympijské na-letní a zimní .
Vždy se konají po čtyřech letech a zahajují se těsně po skončení olympiady.Jsou to hry pro sportovce s tělesným, mentalním či senzorickým postižením. Hry řídí Mezinárodní paralympijský výbor.Paralympijské hry se velmi často pletou se Světové hry speciálních olympiád, které jsou však pro lidi s duševním postižením.

zimní Paralympiáda:

RokRočníkMěstoZemě
1976
I.ÖrnsköldsvikŠvédsko Švédsko
1980II.GeiloNorsko Norsko
1984III.InnsbruckRakousko Rakousko
1988IV.InnsbruckRakousko Rakousko
1992V.AlbertvilleFrancie Francie
1994VI.LillehammerNorsko Norsko
1998VII.NaganoJaponsko Japonsko
2002VIII.Salt Lake CityUSA USA
2006IX.TurínItálie Itálie
2010X.VancouverKanada Kanada
2014XI.SočiRusko Rusko

Na zimní Paralympiádě sou v současnosti tyto sporty:
letní Paralympiáda:

RokRočníkMěstoZemě
1960I.ŘímItálie Itálie
1964II.TokioJaponsko Japonsko
1968III.Tel AvivIzrael Izrael
1972IV.HeidelbergNěmecko Německo
1976V.TorontoKanada Kanada
1980VI.ArnhemNizozemsko Nizozemsko
1984VII.Stoke Mandeville
New York
Velká Británie Velká Británie
USA USA
1988VIII.SoulJižní Korea Jižní Korea
1992IX.BarcelonaŠpanělsko Španělsko
1996X.AtlantaUSA USA
2000XI.SydneyAustrálie Austrálie
2004XII.AtényŘecko Řecko
2008XIII.PekingČína Čína
2012XIV.LondýnVelká Británie Velká Británie

Na letní Paralympiádě sou v současnosti tyto sporty:

Historie paralympijských her

Ve Vancouveru a Whistleru olympioniky střídají handicapovaní sportovci z celého světa. Zimní Paralympijské hry 2010 zahájí slavnostní ceremoniál v pátek 12. března. Od roku 1976 se nejlepší sportovci se zdravotním postižením scházejí již podesáté a v Kanadě podruhé.
Na programu her je pět sportovních odvětví - sjezdové lyžování, běh na lyžích, biatlon, sledge hokej a curling vozíčkářů. Curling si paralympijský debut odbyl před čtyřmi lety v Turíně.
Českou republiku zastupuje dvacet sportovců. Poprvé se představí patnáctka sledge hokejistů vedená koučem Tomášem Zelenkou. V Kanadě se představí asi 600 sportovců ze 45 zemí. Češi se budou snažit vylepšit bilanci jedné stříbrné medaile, kterou v Turíně vybojovala sjezdařka Anna Kulíšková.
Myšlenka paralympismu má prapůvod v polovině minulého století. Hlavním propagátorem byl neurochirurg a zakladatel rehabilitace paraplegiků Ludwig Guttmann, vedoucí léčebně-rehabilitačního ústavu Stoke Mandeville v anglickém Aylesbury, který v roce 1944 zřídila britská vláda. Součástí jeho terapie byl i sport vozíčkářů. V roce 1948, kdy se v Londýně uskutečnily první poválečné olympijské hry, se ve Stoke Mandeville souběžně uskutečnil první ročník tzv. Stoke-Mandevillských her, soutěží sportovců upoutaných na invalidní vozík.
Guttmannův sen založit olympijské hry vozíčkářů, paralympiády, se naplnil roku 1960, kdy byly v Římě zahájeny první letní paralympijské hry. V osmi odvětvích se představilo okolo 400 sportovců z 23 zemí.
"Hry silné vůle" se konají jednou za čtyři roky, vždy dva až tři týdny po skončení olympiády. V roce 1976 vznikla zimní obdoba. Od té doby se paralympijských her účastní nejen vozíčkáři, ale i sportovci s různými druhy amputací nebo se zrakovým postižením.
Klíčovou součástí sportu handicapovaných je právě toto rozdělení do tří. Často to ale bývá předmětem sporů a protestů. Od roku 1988, kdy se konaly hry v Soulu, handicapovaní sportovci závodí na stejných sportovištích a jsou ubytováni ve stejné vesnici jako olympionici. V 80. letech vznikl Mezinárodní koordinační výbor světových organizací postižených sportovců, který byl v roce 1992 přejmenován na Mezinárodní paralympijský výbor (IPC).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama